Vlna ako zdroj duševnej pohody

05. 05. 2025, 10:27

Farebná vlna je ako paleta emócií  – v každom česanci sa ukrýva príbeh, dotyk prírody aj troška mágie. Ak sa naň pozorne zadívate a budete počúvať, sám povie, čím chce byť a pozve vás spomaliť, tvoriť rukami i srdcom.

Na začiatok sa môžete pustiť do pradenia na jednoduchom vretienku, alebo vyskúšať mokré a suché plstenie - každá technika má svoje čaro. Pokročilí môžu vyskúšať pradenie na kolovrátku, makramé, alebo tkanie. Aj tam ručná vlna ožije – jemne, divoko, prirodzene. Vlnené vlákna sa skvele kombinujú s inými materiálmi a otvárajú nekonečný priestor experimentovaniu. Z ručne farbenej vlny - česancov a batov - môžete vytvoriť originálne odevy, šály, kabelky, hračky či bytové doplnky, ktoré ponesú váš rukopis. Sveter, ktorý vznikne z vlákna najprv spriadaním a potom pletením je úžasným darčekom, ktorému sa nevyrovná žiadna drahá značka. Nesie v sebe lásku a starostlivosť. Každá nedokonalosť je tu povýšená na zámer a zvýrazňuje originalitu ručnej tvorby.

Nie je dôležité, či ste skúsený tvorca/ tvorkyňa alebo len začínate. Stačí jeden česanec, pradienko, alebo vrecúško farbenej vlny a chuť skúsiť niečo nové. Uvidíte, aké zázraky môžu vzniknúť z niečoho takého obyčajného, ako je vlna.

Nie je to len o výsledku

Práca s vlnou má aj preukázateľné terapeutické účinky. Dotyk prírodného materiálu, rytmický pohyb rúk, sústredenie a sloboda tvorby pomáhajú uvoľniť napätie, znížiť stres a podporiť duševnú pohodu. Výskumy z oblasti neurovedy a psychológie naznačujú, že ručné práce aktivujú podobné oblasti mozgu ako meditácia.

  • Znižuje sa aktivita  tzv.„sieťového režimu“ (Default Mode Network) - táto sieť je spojená s myšlienkami na minulosť alebo budúcnosť. Počas opakujúcich sa rytmických pohybov rúk – pri preťahovaní vlny cez prsty či monotónnom prepletaní očiek – sa jej aktivita znižuje. To vedie k úľave od rušivých myšlienok a vnútorného tlaku. 
  • Podobne ako pri mindfulness meditácii, aj pri pletení a pradení sa uvoľňuje v mozgu neurotransmiter GABA, ktorý pomáha stabilizovať náladu a znižovať úzkosť. Práca s vlnou vyžaduje pozornosť a sústredenie. Vnímanie textúry vlákien hmatom, vizuálne sledovanie farebných prechodov, udržovanie stáleho rytmu pohybov... toto všetko vás prirodzene vtiahne do prítomného okamihu.
  • Kým sa vaše ruky pohybujú v známom, pohodlnom rytme, telo uvoľňuje endorfíny – hormóny šťastia. Tento proces je porovnateľný s behom či jógou, kde pravidelný pohyb tiež podporuje pocit pohody. Pri tvorení z vlny preto často pociťujeme príjemné teplo uspokojenia a radosti. 
  • Viaceré štúdie ukazujú, že už 20–30 minút pravidelnej rukodielnej činnosti denne môže významne znížiť hladinu kortizolu (stresového hormónu). Navyše sa vám zlepší kvalita spánku a všeobecná odolnosť voči stresovým situáciám.
  • FLOW –  stav hlbokého pohltenia aktivitou, pri ktorej človek zabúda na okolitý svet – je veľmi blízky stavu meditácie. Pri tvorbe s vlnou, keď ruky pracujú automaticky a myseľ je sústredená len na pohyb, sa dostavuje pocit hlbokého vnútorného pokoja a naplnenia.

Tip na záver

Aby ste maximalizovali tento terapeutický efekt, skúste si pred začiatkom tvorenia zavrieť oči a  niekoľkokrát sa  zhlboka nadýchnuť.  Vypnite telefón, položte si vedľa čaj alebo šálku kávy a venujte prvých pár minút čistej pozornosti vláknam pod prstami. Už po chvíli pocítite, ako hlava opustí všetky ťarchy sveta a myseľ sa upokojí.

Komentáre

Diskusia je prázdna.

Tento e-shop využíva cookies a bez ich použitia nie je schopný fungovať. Nesúhlasím s požívaním cookies na tomto e-shope (zobrazí sa prázdna stránka).